Zásnubní prsteny aneb tradice plná manželského příslibu

Jsou to právě zásnuby, které vyvolávají první kouzelné pocity a radost z blížícího se vstupu do manželství. Každá žena si tento nezapomenutelný zážitek pamatuje celý život, protože na rozdíl od svatby, zásnuby probíhají nejčastěji pouze ve dvou a muž se vždy snaží svoji vyvolenou překvapit. Právě takové překvapení si nosí vdaná paní v paměti i v srdci navždy.

Zasnoubení: První krok do manželství

V minulosti se zásnuby považovaly za významnou společenskou událost v životě milenců. Uspořádala se sešlost, kterou tvořili rodinní příslušníci jak budoucího ženicha, tak nevěsty. Tímto způsobem se vztah na veřejnosti legalizoval a pár již nemusel své zalíbení ve společnosti tajit. Mohli se věnovat sami sobě, a to i mimo soukromí. Letmý dotek, polibek nebo procházka ruku v ruce byla již možná bez toho, aby se šířily klepy bleskovou rychlostí.

Jak tomu bylo dříve?

Jasnou symbolikou bylo pořádání zásnubní oslavy, při které nesměla chybět slavnostní hostina. Pozvalo se široké spektrum přátel, rodiny, a to jak ze strany ženy, tak ze strany muže. V průběhu oslavy byl téměř nutností projev otce budoucí nevěsty, tímto gestem byly zásnuby potvrzené. Pak následoval polibek snoubenců spolu s obdarováním. Muž dal snoubence prstýnek a žena hodinky nebo jiný dárek. Nejčastěji si však dvojce vyměnila zásnubní prstýnky a žena dostala také kytici ve světlém tónu ( bílé růže).

Jak je tomu dnes?

Tento láskyplný příslib manželství má dnes zcela jiný charakter. Zásnuby probíhají ve dvou, nejčastěji na romantických místech, které přímo k tomuto účelu vybízejí. Po té je rodina informována. Tento den patří pouze mileneckému páru.

Zásnubní prsten

Nejčastěji se volí prsteny ze zlata, kterým dominuje větší, čirý nebo průhledný kamínek. Můžete si vybrat z mnoha variant jako například diamanty, zirkony, brilianty nebo umělé kamínky. Pokud máte v oblibě bohatě zdobené prsteny, také zásnubní prsten může být ozvláštněn několika dalšími drobnými kamínky. Pravidlem však je, aby kroužku vévodil jeden hlavní kamínek, který je největší ze všech.  Existují také pánské varianty zásnubního prstenu, jsou však bez třpytivého zdobení ve formě kamínků.

Bílé nebo žluté zlato

Zásnubní prsteny se vyrábí ve zlatě, je však zcela na vás, kterou barevnou alternativu zvolíte. Brilianty spolu s diamanty nejlépe vyniknou v bílém zlatistvém provedení. Bílé zlato se vyznačuje vysokou odolností vůči poškození a v dnešní době je prostě trendy. Konzervativní páry dodnes volí doslova a do písmene zlaté zásnubní kroužky.
Levnější variantu představují prsteny z chirurgické oceli či stříbrné prsteny. Zlato se však doporučuje zejména pro svoji dlouholetou životnost. Je však na každém z vás, kolik chcete do zásnubních prstýnků investovat.

Stylová dárková krabička

Zapomenout bychom neměli ani na finální tečku, kterou představuje právě dárková krabička. Pořiďte si  v romantickém tvaru srdce nebo květiny, jež se pro tuhle příležitost nejlépe hodí. Přítomnost krabičky v okamžik požádání o ruku dotváří celkový dojem. Pánové požádejte vaši vyvolenou o ruku originálně a především v soukromí. Intimní chvíle je pro zásnuby jako stvořená.

Jak zásnubní prstýnek nosit?

Zásnubní prsten se krátce po zásnubách nosí na levém prsteníčku. Vdané ženy pak zásnubní prstýnek z levé ruky umístí na pravou, protože na levý prsteníček patří prsten snubní.

Jan Šáfr
Provozovatel internetových obchodů se šperky.
Komentáře