Český granát

Český granát je pyrop té nejvyšší kvality, který je oblíben pro svoji temně rudou barvu, barvu holubičí krve, po celém světě. Těží se z náplavů, převažují zrnka do velikosti 3 mm, zrnka větší, kolem 5 mm jsou zastoupena v malém procentu a větší než 8 mm jsou velmi vzácná.

Mnozí lidé si myslí, že vzácnější je spessartin, ale toto je mylná informace, poslední dobou se český granát stal vůbec nejvzácnějším druhem granátu na světě! Pro své unikátní zbarvení patří i mezi nejkrásnější!!

Těžbou a zpracováním tohoto nerostu se u nás živilo tisíce lidí. Od roku 1953 se broušením a zpracováním granátu zabývá družstvo Granát. Granátové šperky mají zcela typický charakter. Od 16. století až po dnešek se vždy dodržovala zásada, že krásná, jiskřivě červená barva vynikne jen tehdy, je-li granát součástí vice granátů. Volí se husté osazení kameny, přičemž kov tvoří jen podpůrnou konstrukci. Větší středové kameny u granátových šperků tvoří almandiny, které mají stejnou barvu. Výroba se postupně rozšiřuje o moderní desing, tudíž jsou v nabídce šperky vhodné pro všechny věkové kategorie.

Péče o šperky s českým granátem

Nejprve je třeba si uvědomit, že šperky obecně nejsou vyráběny pro celodenní nošení. Zvláště pak musíme být pozorní ke šperkům, vyráběným tradiční technikou, která vznikala v době, kdy prsten, či náhrdelník byl symbolem jistého společenského postavení. To je příklad i granátového šperku. Kamínky u těchto skvostů jsou přichyceny tyčkami, které se mohou zachytit za Váš vlněný svetr. To není chyba náušnic, to je dáno jejich stavbou. Proto je vhodné čas od času, zhruba po měsíci překontrolovat uchycení všech českých granátů, zda některý není uvolněný. V případě, že by některý drahokam uvolněný byl, odneste šperk k nejbližšímu zlatníkovi. Ten uchycení znovu opraví. Není to náročná operace a zvládne ji každý šperkař. Tím zabráníte ztrátě granátu.

Také postupem času dochází k oxidaci stříbra. Je to nezadržitelný proces, na který má vliv jak okolní vzduch, tak třeba i mýdlo, či voňavka, kterou používáte. Týká se to i šperků pozlacených, byť v menší míře. Jen stříbro potažené rhodiem (tzv. rhodiované) je vůči tomuto částečně imunní. Jestliže Vám tedy Váš oblíbený přívěsek začne tmavnout, pomůže mu v drogériích prodávaný čistič stříbra. Nám se nejlépe osvědčil „Čistič stříbra speciál“, jehož výrobcem je družstvo Styl. Do této chemikálie stačí stříbrný šperk na minutu ponořit a následně dobře opláchnout. Český granát na tuto chemikálii, ani na žádné jiné v domácnosti běžně používané, nereaguje, takže se nemusíte bát. Jen je důležité konečné důsledné opláchnutí.

Jinak, české granáty, tedy drahokamy samotné, dobře odolávají krom běžných chemikálií i vysokým teplotám. Navíc jsou i tvrdé, i když křehké. Pokud tedy budete o svůj šperk s českým granátem dobře pečovat, odmění se Vám dlouhou životností

Specializovaný obchod na šperky české výroby osazené přírodními granáty

najdete na adrese www.bohemia-jewellery.cz. Staťe se i vy hrdými nositelkami šperků s tímto nádherným českým polodrahokamem.

 

Zdroj: Český granát.

 

Jan Šáfr
Provozovatel internetových obchodů se šperky.
Komentáře